20 września 2015 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52 otwarto pierwszą wystawę czasową pt. „Podarować rzecz do muzeum”. W ascetycznej, inspirowanej półkami magazynowymi przestrzeni Muzeum zgromadziło około 60 eksponatów związanych z historią dzielnicy. Kuratorem wystawy jest dr Ewa Klekot, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentowane przedmioty to zaledwie niewielka część pamiątek, które od listopada 2007 roku podarowali rodzącemu się wtedy Muzeum mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy. Dzięki hojności warszawiaków zbiory instytucji powiększyły się aż o 1500 pojedynczych obiektów i kolekcji. Jednym z pierwszych darczyńców był zakład fotograficzny z ulicy Targowej 78, który przekazał swoje archiwum złożone z kilkudziesięciu tysięcy odbitek. Część z nich można podziwiać na osobnej ekspozycji w podziemiach Muzeum.

Podczas inauguracji wśród półek można było spotkać panią Joannę Mazurek, współwłaścicielkę praskiej pracowni złotniczej oraz jedną z osób, która przekazała znalezione przez siebie rzeczy. Pani Joanna z dumą pokazywała gościom kunsztowną magielnicę.  

Odkryłam ją przez przypadek w jednej z praskich piwnic, gdy pomagałam w porządkach pewnej starszej pani. Gdyby nie ja,  magielnica już dawno skończyłaby na śmietniku – mówiła podekscytowana portalowi TUPRAGA.WAW.PL.

Muzealną podróż w przeszłość uatrakcyjnia subtelnie wykorzystywana nowoczesna technologia. Dzięki specjalnym przewodnikom dźwiękowym odwiedzający mogą posłuchać m.in. wspomnień Bogusława Homickiego o związanym z Pragą charyzmatycznym pedagogu Kazimierzu „Dziadku” Lisieckim oraz znajdującym się do dziś na ulicy Środkowej 9 Ognisku „Praga”.

Choć część ofiarodawców może czuć się odrobinę zawiedziona, nie znajdując w gablotkach przyniesionych przez siebie skarbów, organizatorzy obiecują, że to dopiero pierwsza z serii takich wystaw. Podkreślają też partycypacyjny charakter nie tylko tego przedsięwzięcia, ale też całego Muzeum.

Wystawa pobudza do refleksji nad przemijaniem, dla wielu starszych prażan będzie fascynującą wędrówką w czasy młodości i dzieciństwa. Zgodnie z zamysłem jej twórców ma stanowić głos w dyskusji na temat relacji człowieka z materią oraz zadawać pytania o to, jak zmienia się funkcja i postrzeganie codziennych przedmiotów, gdy trafiają do muzeum.

Ekspozycję można oglądać od 20 września do 15 listopada 2015 r. Koszt biletów: 4zł za normalny i 2 zł za ulgowy. W niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież