"Szanowna Pani Premier,

z ogromnym zaskoczeniem i niepokojem przyjęliśmy projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia
10 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzona
placówka wsparcia dziennego do art. 18b ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy
zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887)."

Takimi słowami zaczyna się petycja wystosowana przez Aleksandrę Smolińską, prezes Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, do obecnie urzędującej Pani Premier. O co się rozchodzi? 

"Projektowane rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego realizuje zawarte w art. 18b ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 332), zwanej dalej „ustawą”, upoważnienie  do wydania przepisów wykonawczych dotyczących wymagań lokalowych i sanitarnych  w lokalu, w którym ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego. Regulacja  ta wprowadzona została ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1188) i wejdzie  w życie z dniem 5 września 2015 r.

Wejście w życie projektowanego rozporządzenia jest niezbędne w celu wprowadzenia jednakowych wymagań lokalowych i sanitarnych w stosunku do wszystkich placówek wsparcia dziennego ‒ bez względu na podmiot, który placówkę będzie prowadził  (gmina, podmiot, który uzyskał zezwolenie wójta oraz podmiot, któremu gmina zleciła prowadzenie placówki wsparcia dziennego).

Obecnie przepisy ustawy w tym zakresie odnoszą się tylko do placówek wsparcia dziennego działających w oparciu o zezwolenie wójta, a ponadto kwestia ta uregulowana jest ogólnie – odnosi się jedynie do potrzeby uzyskania pozytywnej opinii właściwego miejscowo komendanta powiatowego  lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Ponadto, w dotychczasowym stanie prawnym brak jest regulacji określających wymagania lokalowe i sanitarne w stosunku do placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez inne podmioty. W projektowanym rozporządzeniu, warunki jakie musi spełniać lokal, w którym  ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego zostały określone na poziomie, który daje gwarancję bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w tych instytucjach, a jednocześnie  nie będzie stanowić nadmiernej bariery dla tworzenia placówek wsparcia dziennego, uwzględniając konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości opieki sprawowanej nad dziećmi i warunków ochrony przeciwpożarowej oraz liczbę dzieci, nad którymi sprawowana jest opieka."

Do niedawna w Warszawie znajdowało się około 120 świetlic środowiskowych, czyli miejsc o specyficznej roli, do których uczęszczają dzieci i młodzież wymagająca szczególnej formy pomocy. Po wprowadzeniu (mocno restrykcyjnych) przepisów dotyczących budynków w których prowadzona jest działalność świetlicowa, liczba aktywnych placówek spadła do 70.

5 września w życie mają wejść nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, które mogą doprowadzić do jeszcze większej redukcji wyżej wspomianych placówek. Placówek które są bardzo ważną częścią życia wielu młodych ludzi - nie tylko w Warszawie.

Teoretycznie zmiany przepisów mają działać na korzyść podopiecznyych placówek wsparcia dziennego, niestety - przepisy zaproponowane w obecnej formie bardziej skupiają się na wyśrubowanych kwestiach formalnych, na daleki plan spychając najważniejsze potrzeby dzieci i młodzieży, które do szczęścia potrzebują nieco innych rzeczy niż schody wykonane z materiałów niełatwopalnych. Dodatkowo pikanterii całej akcji dodaje fakt, że do konsultacji (które zakończyły się w dniu wczorajszym) nie zostali zaproszeni przedstawiciele żadnej z fundacji czy też stowarzyszeń na codzień prowadzących placówki wsparcia dziennego. 

Czy byt świetlic jest zagrożony?

Załączone na początku artykułu nagranie zostało wyemitowane w Programie Trzecim Polskiego Radia 2.09.2015 o godzinie 17:10. Autorem Nagrania jest Izabela Woźniak.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież