Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Jaszczyńskim z fundacji Warszawa1939.pl zatytułowane Kiedy Praga była stolicą…

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi w czwartek 22 stycznia o godzinie 18.30. Opowiemy o zniszczeniach wojennych na warszawskiej Pradze oraz o życiu codziennym jej mieszkańców w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu.  Ilustracją będą relacje świadków tamtych dni, fragmenty filmów, publikacje prasowe i dokumenty.

Ostateczne wyparcie wojsk niemieckich z prawego brzegu Warszawy 15 września 1944 r. nie oznaczało zakończenia wojny dla tego obszaru. Zarówno mieszkańcy, jak i zgromadzone wojska były nadal celem dla niemieckiej artylerii i lotnictwa. Dopiero wyzwolenie lewobrzeżnej Warszawy 17 stycznia 1945 r. stało się końcem wojny dla warszawskiej Pragi. Przez pierwsze miesiące po wyzwoleniu Praga była faktyczną stolicą Polski, gdzie instalowały się nowe, tymczasowe urzędy państwowe, wychodziła prasa, zaczęły działać pierwsze instytucje kulturalne, szkoły. Codzienność mieszkańców wyznaczały zmagania się z podstawowymi problemami. To na Pradze szukały schronienia tysiące warszawiaków, których domy zostały całkowicie zniszczone. Przez prowizoryczne mosty łączące oba brzegi Wisły przepływała prawdziwa rzeka ludzi.

Pierwsze miesiące 1945 roku to również odbudowa (często prowizoryczna) i remonty zniszczonych domów, fabryk i dworców. Bo wbrew powszechnej opinii, że Praga wyszła z wojny obronną ręką, zarówno wrzesień 1939, radzieckie naloty z lat 1942-1943, jak i działania wojenne we wrześniu 1944 przyniosły dzielnicy wielkie zniszczenia, które niestety często widać do dziś.

http://muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl/kiedy-praga-byla-stolica/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież