VI Rajd Szlakiem Hymnu wystartował 26 kwietnia z Warszawy. Oficjalne otwarcie Rajdu nastąpiło w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przez Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika, ks. Jana Zalewskiego i Dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Rajdowicze w sumie pokonają ok. 5000 kilometrów.

W poniedziałek, 28 kwietnia w Jabłonkowie złożyli wiązanki na grobie Legionistów i pod Pomnikiem poległych w I i II Wojnie Światowej. We wtorek, 29 kwietnia w Budapeszcie (Węgry) uczestnicy poznali najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią Węgier. W Mostarze (Hercegowina) spotkali się z przedstawicielami organizacji polonijnych. W Belgradzie zwiedzali Parlament Serbii. W Rumunii złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu oraz spotkali się z Polakami mieszkającymi w mieście Paltinosa. Odwiedzili Nowy Sołoniec, czyli typową polską miejscowość.
Po przejechaniu tysięcy kilometrów autokarem i motocyklami Rajd wkroczył 6 maja 2014 do Polski.
7 maja zwiedzać będą Przemyśl. W auli PWSW wezmą udział w sesji naukowej przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk. W godzinach wieczornych dotrą do Kalwarii Pacławskiej. Najbliższe plany to zwiedzanie Sanoka, a tam Zamku Królewskiego i Muzeum Historycznego. W Gorlicach zwiedzą Muzeum i makietę wydarzeń bitwy pod Gorcami. W gminie Łużna zapalną znicze na cmentarzu wojennym z I wojny światowej. Nie obędzie się bez wizyty w Krakowie, która zaplanowana jest w piątek, 9 maja. Zwiedzą tu Skałkę – miejsce szczególne, „skąd przemawia do nas historia narodu”, gdzie spoczywają wielcy Polacy, twórcy nauki i kultury: Długosz, Asnyk, Malczewski, Szymanowski, Miłosz… Ostatni dzień Rajdu, 10 maja, to Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice.

Projekt „Szlakiem Hymnu” jest realizowany od 2008 r. Głównym celem projektu jest wychowanie patriotyczne młodzieży, rozbudzenie w niej dumy z przynależności do narodu polskiego i ojczyzny narodów – Europy. Uczniowie poznają ważne dla dziejów Polski postaci, wydarzenia historyczne i miejsca pamięci naszego narodu oraz uświadamiają sobie, że historia Polski jest nierozerwalnie złączona z historią Europy. Pomysłodawcą i duchowym opiekunem historycznego szlaku jest ksiądz Jan Zalewski, proboszcz parafii Haderslev w Danii.
Kolejna, szósta edycja rajdu odbędzie się pod hasłem „Słuchaj jeno, pono nasi. Biją w tarabany” 100 lat wybuchu I Wojny Światowej - Legiony Józefa Piłsudskiego. Uczestnikami 15-dniowego rajdu (26 kwietnia-10 maja 2014 r.) będą uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych - 30 laureatów wyłonionych w dwóch konkursach tematycznych: Ogólnopolskim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej (organizator: nr 144 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów) i Ogólnopolskim Konkursie Multimedialnym pt. „Przeżyłem, widziałem, Tobie opowiem, a Ty przekaż innym” (organizator: Dom Kultury Zacisze).

Rajdy dają młodzieży pokaźną porcję różnorodnej wiedzy dotyczącej odwiedzanych miejsc i zabytków historii, nie tylko Polski, ale także krajów przez które wiedzie trasa Rajdu. Młodzież ma okazję poznać ich historię, obyczaje i tradycje. Ma możność podziwiać przepiękne krajobrazy, najwspanialsze europejskie dzieła architektury i malarstwa. Ile młodzież wynosi z tych wędrówek, czas pokaże, ale włożono bardzo wiele wysiłku, aby było to kolejne wspaniałe przeżycie. A Bożenna Dydek, dyrektor DK Zacisze dodaje: Przez całą trasę rajdu staraliśmy się uświadamiać naszym młodym Rajdowiczom, że pora brać odpowiedzialność za losy Polski. (…) nieście w sobie i dzielcie się tym co poznaliście i usłyszeliście w trakcie Rajdu. Nie ulegajcie łatwej pokusie omijania wartości najwyższych przekazanych przez pokolenia Polaków: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Niech Was wprowadzi w dorosłe życie.

Od pierwszej edycji rajdu jego specyfiką jest połączenie młodzieżowego przedsięwzięcia z rajdem motocyklowym. Wzorem lat poprzednich weźmie w nim udział 60 motocyklistów, których komandorem jest ks. Jan Zalewski, proboszcz parafii Haderslev w Danii. Ksiądz Jan jest również pomysłodawcą i duchowym opiekunem historycznego szlaku. Przenikanie doświadczenia, wiedzy, wiary i autorytetu dorosłych z młodością i entuzjazmem wszystkich uczestników daje szanse na sukces misji.

Wspólna trasa uczestników młodzieżowych i motocyklistów w tym roku przebiegała z Sulejówka do Rumunii. W Rumunii motocykliści udali się samotnie na Ukrainę.

Codzienne relacje zamieszczane będą na stronach:
http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/2073
Fan page na FB: https://www.facebook.com/szlakiemhymnu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież