12 kwietnia (sobota) 2014 r., godz. 16.00-19.00.

Zapraszamy publiczność na uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród XIII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora. Najlepsze zespoły, które otrzymały Grand Prix Festiwalu i zdobyły pierwsze miejsca zaprezentują mini koncerty. Jury w składzie prof. Krzysztof Kusiel-Moroz – przewodniczący, Joanna Rawik i Bolesław Szulia podsumują tegoroczną edycję Festiwalu i występy poszczególnych zespołów.

Dodajmy, że przesłuchania festiwalowe odbyły się w dniach 29 i 30 marca. Na scenie zaprezentowało się łącznie ok. 900 osób z 53 grup zespołów z Ełku, Elbląga, Chełmży, Mariampola, a także Rząśnika, Stanisławowa Drugiego, czy Wiśniewa i Prudnika. A ściślej ujmując: 10 chórów, 10 kabaretów, 23 zespoły wokalne i 10  zespołów folklorystycznych. 

A oto zwycięzcy XIII edycji Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora:

GRAND PRIX FESTIWALU: 
Zespół wokalny Gija, UTW, Mariampol –  Litwa
Żeński zespół wokalny „Gija” istnieje już ponad 10 lat. W roku 2011 wszystkie członkinie zespołu rozpoczęły naukę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Mariampolu na Litwie.

Kierownikiem zespołu jest Danguole Borkertiene, instruktorem Ona Sakalauskiene. Od tego czasu na Uniwersytecie działają dwa zespoły wokalne. Pierwszy zespół „Echo młodości” (instruktor: Ona Sakalauskiene,  akompaniator: Janina Junduliene ) otrzymał w 2010 r. Grand Prix w kategorii Zespoły  na  IX Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniorów. Zespół „Gija” aktywnie uczestniczy w życiu codziennym Uniwersytetu, występuje w innych uniwersytetach trzeciego wieku na Litwie, bierze udział w festiwalach lokalnych. Zespół występował też w polskich miastach Puńsk i Sejny.

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy:
* „Matczyna Miłość”, polska piosenka ludowa
* „Litwa” muzyka:  Halina Sawinienes, tekst: Justynas Marcynkewiczaus
* „Gołąbka” muzyka: Sebastian Iradje, litewski tekst:  Nijole  Szcziukaites

w kategorii CHÓRY:
* I miejsce: La Musica, Dom Kultury Śródmieście w Warszawie, dyr. Barbara Wasilewska
* II miejsce: Chór Ursynowskiego UTW „Ursynovia cantabile” w Warszawa, dyr. Krystyna Kowalska- Wojucka 
* III miejsce: Chór Cantate Deo, Stowarzyszenie Kulturalne „Carmen” Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w  Warszawie, dyr. Dorota Męckowska 

w kategorii KABARETY:
* I miejsce: Eko-Kabaret-Urle, Stowarzyszenie Miłośników Urli w Urlach
* II miejsce: KakaduS, UTW przy Ośrodku Kultury i Sportu w Nowym Miasteczku 
* III miejsce: ex aequo AGAT, Ośrodek Edukacji Kulturalnej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Grenadierów w Warszawie (14 pkt.) i Szalom, Teatr Żydowski i Centrum Kultury Jidysz w Warszawa 

w kategorii ZESPOŁY WOKALNE:
* I miejsce: Wyżyny, Natoliński Ośrodek Kultury w Warszawie
* II miejsce: Zgrana Paka, Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce 
* III miejsce: Radosna, Centrum Kultury Wilanów w Warszawie

w kategorii ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE:
* I miejsce: Zespół Pieśni i Tańca "Komes", Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca "Komes" w  Kędzierzynie Koźle
* II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca "Oberek", Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik"  w Wyszkowie
* III miejsce: Zespół Śpiewaczy Tęcza, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli 

Dojazd: 190, 805, 718, 738 przystanek Tużycka, 512 przystanek Kościeliska, 527 przystanek Młodzieńcza. 

Jury

Prof. Krzysztof Kusiel- Moroz – Przewodniczący
Obecnie dyrektor Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, z którym przygotował i dyrygował osobiście wiele dzieł oratoryjnych i chóralnych. Dokonał także z tym zespołem licznych rejestracji fonograficznych, z których ostatnia (oratorium Star Child G. Crumba) otrzymała w 2001 nagrodę GRAMMY. Artysta posiada na swoim koncie również dorobek kompozytorski. Z najważniejszych dzieł wymienić należy 2 symfonie, koncert fortepianowy, Sinfoniettę na orkiestrę smyczkową, oratorium „Pasja Polska”, Agnus Dei, a także liczne mniejsze kompozycje kameralne i chóralne. O wielu lat przewodniczy kolejnym edycjom Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora.

Joanna Rawik
Polska piosenkarka, aktorka, dziennikarka. (matka była Rumunką). Jako siedmioletnie Jako piosenkarka debiutowała w połowie lat 50. XX wieku we wrocławskim kabarecie Kaczka. Ukończyła Studium Teatralne w Kielcach, śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego Siedem Czarcich Łap (I miejsce na konkursie muzycznym w Lublinie), współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel. Zdobyła znaczną popularność pod koniec lat 60. XX wieku, śpiewając niskim, charakterystycznym głosem. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in.: Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia), nagrywała płyty i audycje radiowe, występowała w programie Podwieczorek przy mikrofonie, w filmach i serialach telewizyjnych Strachy i Żelazna obroża. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wykładowca historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Bolesław Szulia
Dyrygent, kompozytor i aranżer. Wieloletni kierownik artystyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury profesora Władysława Kabalewskiego, od 1970 roku był dyrygentem Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie, pełniąc jednocześnie obowiązki pedagoga w warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadził zajęcia z zakresu instrumentacji. W 1997 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie Menadżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Z zespołami wojskowymi dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia: popularnych pieśni i arii operowych o tematyce patriotycznej i żołnierskiej z udziałem wybitnych solistów. Nagrał wiele płyt z utworami muzyki klasycznej i popularnej dla wydawców polskich i zagranicznych, uhonorowany złotymi i platynowymi płytami.
Z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego odbył tournee artystyczne po Chinach, Kanadzie, USA oraz krajach europejskich. Jest twórcą wielu utworów i opracowań na orkiestrę symfoniczną i dętą.

Jest współorganizatorem audycji telewizyjnych o tematyce patriotycznej. Od 25 lat prowadzi cykliczne koncerty w sali Filharmonii Narodowej dla dzieci i młodzieży z popularnymi programami utworów symfonicznych, pieśni patriotycznych i żołnierskich. Komponuje utwory również dla dzieci. Realizował wiele okolicznościowych widowisk i koncertów z okazji świąt i rocznic narodowych.

Za swoją działalność otrzymał m.in.: nagrodę Ministra Obrony Narodowej II stopnia, Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w zakresie upowszechniania kultury muzycznej. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady "Prometeusz" i Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych.



O Festiwalu
Nie jesteśmy przesądni i nie boimy się 13. Każda edycja naszego festiwalu jest wyjątkowa. W tym roku napłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń. Na scenie wystąpią 53 zespoły, chóry i kabarety Seniora z Polski i Litwy, które zaprezentują swoje artystyczne programy warszawskiej publiczności i jurorom. Nie zabraknie śpiewu chóralnego, a także repertuaru rozrywkowego. Przywołamy zapomniane melodie regionalne, ludowe oraz zaprezentujemy dawkę dobrego humoru. Cieszy nas, że obok przedstawicieli z wielkomiejskich ośrodków kultury coraz chętniej zgłaszają się seniorzy z małych odległych miasteczek, a czasami i wsi. I tak pojawią się przedstawiciele z Ełku, Elbląga, Chełmży, Mariampola, a także Rząśnika, Stanisławowa Drugiego, czy Wiśniewa i Prudnika.

Różne są motywacje. Seniorzy odnajdują tutaj swój świat potrzeb, marzeń i ambicji, są bardzo emocjonalnie zaangażowani – mówi Joanna Rawik. Nowi wykonawcy pragną wystąpić w stolicy przed profesjonalnym jury, inni, którzy występują po raz kolejny chcą sprawdzić, czy udało im się dokonać znaczących zmian w repertuarze, a przede wszystkim czy podniósł się poziom ich artystycznych występów.

Prof. Krzysztof Kusiel-Moroz podkreśla, że jury zawsze marzy o wykonaniach wrażliwych, ukazujących dbałość o szczegóły tekstu, o piękno brzmienia ludzkiego głosu i jego współgranie z instrumentami. Piękno pozwalające przekazać słuchaczowi nie tylko dźwięk, ale i zawarte w nim emocje.

Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora jest organizowany po raz trzynasty przez Dom Kultury Zacisze. W tym roku patronat honorowy objęło Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, prestiżowy i widowiskowy. Cieszy się ogromną popularnością publiczności i uznaniem wśród seniorów z całej Polski i zagranicy.
W skład jury wchodzą wybitne osoby ze świata muzyki.: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz, Joanna Rawik oraz Bolesław Szulia, którzy szczególną wagę zwracają na wysoki poziom muzyczny wykonawców, emisję głosu, brzmienie zespołu jako całości, ogólny wyraz artystyczny, wartość literacką tekstów, a także jakość prezentacji scenicznej.
Festiwal dowodzi, że Seniorzy stanowią nie tylko wspaniałą widownię, inteligentną i czujną, ale sami potrafią tworzyć zaskakujące w swojej inwencji realizacje.








Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież